HI-TECH, ZINĀTNE, NANO-TEHNOLOĢIJAS
Pasaules vispieprasītākas profesijas
Ir grūti paredzēt, kādas tieši profesijas būs pieprasītas pasaulē pat pēc 10-20 gadiem, un vēl jo vairāk pēc 50 gadiem.
XIX gadsimta vidū krievu zinātnieks Mendeļejevs aprēķinājis, ka ar jāšanas transporta attīstības tempu, kūtsmēslu līmenis pilsētās sasniegs vairākus metrus. Mendeļejevs pat izstrādājis plānu organisko atkritumu iznīcināšanai. Bet slavēns zinātnieks kļūdījās: zirgi kļuva par eksotiku mūsu ielās, un problēmas pilsētās tagad ir pavisam citādas. Attiecībā uz profesijām, par veterinārārsti tajos gados mācīja tikai zirgu piemērā. Pieprasītās profesijas bija zirgkopējs, seglinieks, kalējs, no kuriem lielākā daļa bija no izskatu palika bez darba ar automašīnu ierašanos.
Un tomēr ir vispārējās tendences, pētījumi un statistikas dati, kas liecina par to, kādas profesijas būs visvairāk pieprasītas nākotnē.
Inženieri
Projektēšanas darbības veidu ir tik daudz, ka tikai to saraksts varētu aizņemt vairākas lappuses. Tās ir pieprasītas dažādās jomās: medicīnā, datoru nozarē, dažādu preču ražošanā no rotaļlietām līdz pat kosmiskajiem kuģiem.
Inženieri ne tikai izstrāda un projektē kaut ko jaunu, bet arī piedalas remontdarbos, iekārtu uzlabošanā un kontrolē.
Liela nākotne ir nano-inženieriem, jo nano-tehnoloģijas pārliecinoši ienāk dažādās jomās no inženierzinātnes līdz pārtikas rūpniecībai un medicīnai.
IT speciālisti
Mūsdienās IT-speciālistu darba jomas ir gandrīz tikpat daudzveidīgas un plašas, kā inženieriem. IT-jomas darbinieki veido programmas datoriem, telefoniem un citām ierīcēm, kuru daudzveidība reizinās katru dienu. Tie arī apkalpo programmatūras, datoru tīklus un pašus datorus.
Arvien vairākas dzīves jomas ir saistītas ar datoriem. Īpaši vērtīgi šajā jomā būs nevis tehniķi, bet radošās personības.
Šajā jomā parādas un arī turpmāk parādīsies pilnīgi jaunas profesijas. Piemēram, šobrīd ir pieprasīti virtuālās pasaules speciālisti: dizaineri, rakstnieki, programmētāji, vadītāji.
Ar IT nozares attīstību parādās arī jaunie darbības veidi vecajās jomās.
Piemēram, tīkla jurists, kurš izstrāda un attīsta tīklu tiesību aktus, un nodarbojas ar intelektuālā un virtuālā īpašuma aizsardzību. Pieprasīti ar arī intelektuālā īpašuma vērtētāji: programmu, izgudrojumu, ideju, satura, uzņēmējdarbības modeļu.
Medicīnas darbinieki
Tiek pieņemts, ka daudzas profesijas izzudīs, tiks aizstātas ar robotiem un programmatūru. Bet ārsti nav apdraudēti. Turklāt ar katru desmitgadu pieaug dzīves ilgums un vidējais vecums, attīstītajās valstīs tas ir tuvu 40 gadiem. Cilvēki vēlas būt veseli un dzīvot ilgu laiku, tāpēc nepieciešamība pēc medicīnas darbiniekiem no medmāsam līdz ārstiem pieaugs.
Papildus tradicionālai medicīnai, kas ir vērsta uz slimību ārstēšanu, vairāk un vairāk attīstītas veselības saglabāšanas jomas.
Veselīga dzīvesveida speciālisti izstrāda uztura programmas, fiziskās slodzes un dzīvesveida programmas visu vecumu cilvēkiem.
Gerontologi pēta vecuma jautājumus un problēmas, kuru galvenais jautājums ir aktīva un veselīga ilgmūžība.
Ar ģenētikas attīstību, arvien vairāk tiks pieprasīti arī ģenētiskās konsultanti, molekulārie dietologi, ģenētiskie inženieri. Tas radīs iespēju izveidot veselības saglabāšanas, slimību profilakses un ārstēšanas individuālas programmas.
Būs pieprasījums arī uz speciālistiem saistītās jomās.
IT-medicīnas speciālisti — administrē pacientu fizioloģisko datu datu bāzēs un izstrādā programmatūru medicīniskām aprīkojumam.
IT-ģenētiķi – kuri programmē genomus iedzimto slimību ārstēšanai.
Medicīnas robotu un kiber-protēzu dizaineri.
Speciālisti tūrisma un izklaides jomā
Pēc taisnīgajiem darbiem cilvēki vēlas izklaidēties, un viņu prasības atpūtas organizēšanai kļūst lielākas un lielākas.
Tiek vertēti speciālisti, kuri izstrāda jaunus izklaides veidus un tūrisma virzienus, kā arī menedžeri, kuri vada jau esošus projektus. Ir paredzams, ka vienmēr būs pieprasījums pēc labiem viesnīcu, restorānu un skaistumkopšanas jomas speciālistiem.
Un nākotnē būs nepieciešami virtuāla un kosmiskā tūrisma vadības speciālisti.
loģistikas speciālisti
Cīņa par mārketinga tirgiem, klientiem, īpašumu apsaimniekošanu, rentablu risinājumu uzņēmumiem, resursu optimizāciju un peļņas palielināšanu, kā arī preču piegādi no ražotāja līdz patērētājam, ir loģistikas speciālistu galvenie mērķi. Kamēr cilvēcei būs nepieciešamas materiālās vērtības, būs nepieciešama arī loģistika. Datorprogrammas nevar pilnībā aizstāt loģistiku, jo cilvēkiem, atšķirībā no automašīnām, ir radoša pieeja force majeure apstākļiem, saistītiem kā ar dabas stihijām, tā arī ar cilvēku vājībām.
Ekologi
Par dabas un vides tīrību cilvēki ir gatavi maksāt naudu. Ekologi kļūst arvien populārāki.
Tie ir gan speciālisti dzīves atkritumu utilizācijas jomā, gan vides katastrofu novēršanā, kā arī ekologi-urbānisti, kuri projektē jaunas ekoloģiskas pilsētas un infrastruktūru.
Ķīmiķi, biologi, ģeologi, enerģētiķi
Labs speciālists vienmēr ir pieprasīts šajās jomās. Cilvēku skaits pasaulē pieaug, un par svarīgiem jautājumiem paliek energoresursu iegūšana, jauni enerģijas avoti, gēnu inženierija, jaunu materiālu, zāļu un pārtikas ražošana.
Kopā ar «zemes» speciālistiem tiks attīstītas arī kosmosa profesijas. Kosmobiologi pētīs organismu funkcionēšanu kosmosā, radīs ekosistēmas orbitālām bāzēm. Kosmogeologi nodarbojas ar izpēti un derīgo izrakteņu ieguvi uz Mēness, citām planētām un asteroīdiem.
Celtnieki un dizaineri.
Pasaulē vienmēr kaut kas tiek būvēts, remontēts un rekonstruēts: ēkas, ceļi, tilti. Šam visas ir nepieciešams daudz speciālistu, kuri vienmēr būs pieprasīti.
Jaunais virziens, kurš aktīvi attīstās — «gudrās» vides celtnieki un dizaineri, kas ļauj ēkām un infrastruktūrai pašiem reaģēt uz lietotāju pieprasījumiem. Bez darba arī nesēž eko-celtnieki, kuri izmanto tikai dabas materiālus, un ņem vērā apkārtējās dabas intereses.
Rezumējot, nākotnes cilvēkam ir svarīga nevis izvēlēta profesija, bet gan domāšanas elastība, radošums, spēja ātri mācīties un apgūt jaunu informāciju.