SPORTS UN EKSTRĒMS, DEJAS
Dejas ar uguni
Šā raksta autors Stens Ivašins mēģina sevi dejā ar uguni. Izlasot tekstu, jūs uzzināsiet, cik bīstams ir šis hobijs, kā noetiek trēniņi un cik daudz laika ir nepieciešams, lai pieradināt uguni.
Dejas — tas ir brīnišķīgi. Kāds vienkārši apbrīna tos no ārpuses. Kāds nodarbojas, kā hobijs. Un kāds velta sevi pilnībā. Un kurš būtu domājis, ka iestudētas kustības ar mūziku, var būt bīstamas? Bet tas ir iespējams. Gadījumā, ja tas ir burtiski dejas ar uguni. Tās ir kustība mūzikas pavadījumā ar atribūtiem, kas deg.
Visbiežāk lietotas «ugunīga mākslinieka» vai faķīra aprīkojuma vienības — tā sauktie poi. Tā ir virve (vai ķēde) ar «rokturi», kas ir divas cilpas, kurus faķīrs tur ar pirkstiem, tādā veidā turot poi. No otras puses pie virves vai ķēdes ir nostiprināta neliela lode (vai citas forma figūra) no ugunsdrošā materiāla. Tās ir piesūcināts ar uzliesmojošu šķidrumu un aizdedzināts. Jūs varat dejot arī ar citiem instrumentiem. Tā, piemēram tērauda karkass vēdekļa formā, ar aizdedzinātiem galiem. Vai staffs — gara, parasti cilvēka augumā, nūja, aizdedzināta no abām pusēm. Ir arī divu roku rīku instruments vai double staffs – divas īsākas nūjas, pa vienai katrā faķīra rokā uc.
Uguns riska hobijs
Protams, tas ir diezgan bīstams hobijs, bet skaidrs risks piesaista visvairāk. Ja padomāt par to, tad vairāk nekaitīgs laika pavadījums arī var būt fatāls. Bet, ja jūs sekojiet drošības noteikumiem, jūs varat samazināt risku un saņemt lielu baudu no procesa. Dejās ar uguni, jums ir nepieciešams ne tikai klausīties un sajust mūziku, bet arī ievērot ugunsdrošības noteikumus, kā arī dažus vienkāršus, bet svarīgus noteikumus.
Vai ir bail dejot ar uguni? Jā, bet tikai sākumā. Ta sir tikpat biedējoši kā, piemēram, braukt pirmus dažus metrus ar velosipēdu vai pašam peldēt. Pēc kāda laika, kad redzat, ka viss izdodas, bailes dod ceļu aizrautībai. Un šeit galvenais — nezaudēt galvu un nekļūst lepnam, aizmirstot par drošību. Ar uguni nedrīkst niekoties. Tādā veidā, neaprēķinot spēkus, esmu kļūdījies, un matu skaits uz manas galvas ir krietni samazinājies. Labi ka šāda neuzmanība izmaksāja man tikai vienu sadedzinātu matu šķipsnu.
Kā notiek apmācība
Cik daudz laika ir nepieciešams, lai, piemēram kā es, padejot ar uguni? Vismaz mēnesis … Bet faķīri uzskata, ka mācīšanās var būt bezgalīgas. Galu galā, kā sakot pilnībai nav nekādu ierobežojumu. Pirmo nodarbību laikā, jūs nepielaidīs pie uguns. Tikai «sausās» nodarbības, ar inventāru, kas iedegsies daudz vēlāk.
Pastāstīšu nedaudz par to, kā notiek noarbības Studio FOTIA grupā (no grieķu — «uguns”), kurā es esmu iesaistīts. Uz nodarbību ir svarīgi izvēlēties ērtas drēbes, ideāli – sporta tērpus. Nodarbības sākums — iesildīšanās. Vienkārši nepieciešams sekot nodarbības trenerim un visu atkārtot. Tad sākas nodarbības ar poi. Un tas pats. Skatīties un atkārtot. Bet šeit jūs varat pasaukt treneri, un, ja kaut kas nesanāk, palūgt, lai izskaidrotu to atsevišķi. Pēc vispārējām mācībām, katrs dalībnieks individuāli izpilda elementus ar poi, staffu vai citu inventāru pēc savas garšas. Man visvairāk patīk dabl staffs. Ties ir viegli, pilnībā kontrolējami, un tāpēc pārvietoties ar viņiem sanāk ātrāk nekā ar citiem instrumentiem.
Šādu nodarbību laikā tiek attīstīta kustību koordinācija. Arī mācies koncentrēties, citādi aizkavēsies un nekontrolējāmas poi, kas lido pēc inerces, var aizkart ķermeni. Un tas, ticiet man, nav visai patīkami.
Uguns un Gaiss
Kad pabeigta apmācība «pa sauso» tādā mērā, ka jūs varat uztaisīt atsevišķus elementus, pat aizsietām acīm, sāks apmācība ar karstu inventāru svaigā gaisā. Un tad jums ir jābūt gataviem. Pirmkārt, jums būs jāpaspēlējas ar uguni, bet tas, kā visiem zināms, ir karsts. Otrkārt, izdzīvošanas instinkts atgadinās par sevi, tāpēc daži no elementiem, kas bija viegli taisami zālē, ar pirmo reizi var neizdoties kad instruments aizdegas. Un trešais – dažas kustības, kurus jūs taisījāt zālē, lietojot uguni, ir ļoti bīstami. Jūs nevarat aizkavēt degošu instrumenta daļu vienā vietā. Tas var izraisīt apdegumus vai to, ka iedegsies drēbes. Drošības apsvērumu dēļ, pirms izstāšanas ieteicams sasmidzināt drēbes ar ūdeni un ielikt galvā mitru bandanu, lai aizsargātu matus.
…
Šodien pasaulē milzīgs kollektīvu skaits veic šādas dejas, par prieku skatītājiem. Pavasarī, kad kļūst siltāks, pilsētas laukumos var redzēt, ka cilvēki aizdedzina poi un citu visdažādāko inventāru un dejo ar to. Skatītāji skatās un apbrīna to visu. Bet uguns vienkārši dzīvo …
Stan Ivashin